تور سنت پترزبورگ

تور سنت پترزبورگ مسکو : جمعیت اصلی سنت پترزبورگ پنج میلیون نفر است و نمای اصلی شهر از کانالهای متعدد آب مشابه شهر” ونیز” تشکیل شده است . رودها و کانالهای متعدد اب در انتها با هم یکی شده و با نام رود Neva به خلیج فنلاند ختم می گردد . این رود از دریاچه ای بنام Ladoga شروع شده و در سرتاسر شهر سنت پترزبورگ به کانالهای باریک قایق رو تقسیم می گردد. بنا به درخواست امپراتور پطر کبیر ، اسکلت شهر سنت پترزبورگ مشابه شهر ونیز در ایتالیا ، در دو طرف این رودها بنا شده است. کل این شهر بر روی ۴۴ جزیره کوچک بنا شده و پلهای متعددی این جزیره ها را به یکدیگر متصل می نماید.چندین پل بازشونده نیز در این شهر وجود دارد که در ساعات اخرین شب باز شده و اجازه عبور به کشتی های بزرگی مانند کشتی های کروز یا قاره پیما را می دهد.

عمق رود Neva بین ۵٢٠ متر تا یک کیلومتر است و در سرتاسر زمستان رودخانه به صورت یخزده به مکانی برای تفریحات زمستانی مردم شهر تبدیل می گردد. طول رودخانه در داخل شهر به ٧۵ کیلومتر می رسد. زیبایی خیره کننده این شهر علاوه بر قایقرانی در آن از عواملی است که تور سنت پترزبورگ مسکو را به یکی از جذاب ترین تورهای خارجی تبدیل کرده است . ساختمانهایی است که از سیصد سال قبل با سبک معماری ایتالیایی ساخته شده و هنوز هم به همان صورت نگهداری میگردد.

کلیسای اسحاق ;  در قلب سنپترزبورگ است. کلیسایی به معنای واقعی زیبا و جذاب بنایی که به شدت انسان را محو در خود میسازد.این کلیسا چهارمین کلیسای بزرگ جهان است.فاصله گنبد آن تا زمین حدود ۱۰۱ متر است و تقریبا از همه جای شهر دیده میشود.

 جزیره خرگوشها : جزیره بسیار کوچکی به شکل شش ضلعی در کنار رودخانه شهر واقع شده که اکثرا از داخل اتوبوس به توریستها نشان داده می شود. امروزه وجود دو مجسمه خرگوش بر روی پایه های پل کنار این جزیره ، به محلی برای تفریح جوانان و شانس آزمایی تبدیل گردیده است به طوریکه انان با پرتاب سکه به سمت مجسمه خرگوش ها ، اگر موفق به پرتاب سکه بر روی سکوی خرگوش شوند آرزوی خود را برآورده شده تصور خواهند کرد.

قلعه پطروپاول ; جزیره ای که دورتا دورش را دیوارهای سرخ قلعه پتروپاول فراگرفته؛ قلعه ای شش ضلعی با دیوارهایی به ارتفاع ۱۲ و ضخامت ۱۰ متر که شش دژ را در خود جای داده. این قلعه در سال ۱۷۰۳ با نظارت شخص پتر کبیر در خط مقدم دلتای رود نوا احداث گردید آن زمان خاک جزیره باتلاقی بود که با سنگ پر شد. بعد از ساخت قلعه، پترکبیر که در فکر ساخت شهری با معیارهای اروپایی بود تمام استادان سنگ ساز سراسر روسیه را به اینجا فراخواند و بخشنامه ای تنظیم کرد که به موجب آن ساخت بناهای جدید در سایر نقاط روسیه ممنوع گشت و دستور گمرک سنگی پتربورگ را نیز همزمان صادر کرد که بر مبنای آن هر کشتی یا کاروانی که وارد شهر میشد بجای عوارض باید سنگ و مصالح ساختمانی پرداخت میکرد. و اینگونه بود که در مدت کوتاهی زمینهای باتلاقی ساحل نوا به شهری افسانه ای مبدل گشت.

خیابان نفسکی : خیابان زیبایی که به شانزلیزه پترزبورگ معروف است. این خیابان ساختمانهای تجاری و دفاتر اداری مهمی را در خود جای داده است . بیشتر کلیساها، سالنهای مد و تئاتر و سینما ، چندین هتل و رستوران شیک و البته فروشگاه برندهای معتبر جهانی همه در این خیابان زیبا مستقرند .

ستون الکساندر : این ستون در خارج از کاخ زمستانی هرمیتاژ قرار دارد. در سال ۱۸۳۴ از این ستون پرده برداری شد. این برج گرانیتی ۴۷ متر ارتفاع دارد و یادبود پیروزی روسیه بر ناپلئون می باشد.

 تندیس سوار مسی : مجسمه ای مسی از پطر کبیر که به شکل شوالیه نمایش داده شده است ونام آن از شعر الکساندر پوشکین به سال ۱۸۳۳ که یکی از مهمترین آثار ادبیات روسی است گرفته شده است.این مجسمه بر روی عظیم ترین سنگی که توسط انسان جابجا شده ساخته شده است.

میدان کاخ : قصر با عظمت و بسیار زیبای زمستانی آرمیتاژ در این میدان قرار گرفته و در واقع نام این میدان برگرفته از همین کاخ زیباست. در سال‌های‌ ۱۸۱۹ تا ۱۸۲۹ در میدان کاخ و سمت‌ مقابل‌ کاخ‌ زمستانی‌، بنایی‌ برای‌ ستاد کل‌ وزارت‌ امور خارجه‌ ساخته‌ شد که‌ به‌ وسیله‌ طاق‌ نصرت‌ به‌ کاخ‌ زمستانی‌ وصل‌ می‌گردید.

تندیس “پتر کبیر” :  تندیس پتر کبیر در سال ۱۹۹۶ و با استفاده از برنز ، فولاد ضد زنگ و مس ساخته شده است . این تندیس با ارتفاع ۳۰۰ فوت از بلندترین تندیس‌های فضای آزاد در دنیا محسوب می شود . تندیس پتر کبیر توسط “زوراب تسرتلی” ساخته شده و در حقیقت تندیس “کریستف کلمب” بوده است . به دلیل آن که آمریکایی‌ها و اسپانیایی‌ها این تندیس را دریافت نکردند ، سر کریسف کلمب برداشته و سر پتر کبیر جایگزین آن شده است.

دهکده تزارها : سالهاست که این دهکده به «شهر پوشکین» تغییر نام داده و قبل از هرچیز با مجسمه الکساندرپوشکین روبرو میشوید. این باغ وسیع که در هر گوشه اش کاخی ساخته شده، زمانی جنگلی بود که پتر کبیر از چنگ سوئدیها درش آورد و به همسرش «کاترین اول» هدیه داد. کاترین اول گرچه لقب اول را یدک میکشد ولی همسر اول پترکبیر نبود و پتر یک شب که مهمان دوستش پرنس الکساندر منشیکوف بود با او که کنیز خانه منشیکوف بود، آشنا و دلباخته او گشت و او را با خود به قصرش آورد. سپس همسر خود را طلاق داد و کاترین را عقد و تاج ملکه روسیه را بر سر این کنیز دهقانزاده نهاد و او را ملکه و ولیعهد روسیه کرد. این زمینها را پترکبیر تازه داماد، به همسرش کاترین هدیه داد و خود به جنگی دیگر رفت وقتی از نبرد بازگشت، کاترین او را با قصری سنگی که بر روی تپه ای در این ملک ساخته بود غافلگیر کرد. بعد از کاترین اول این ملک به دخترش الیزابت پترونا رسید و او در رونق باغ و کاخ کوشید و بخشهای زیادی را به آن اضافه کرد و از آن تاریخ این ملک به نام دهکده تزارها نامگذاری شد.

 قصر و باغهای پطر هوف : مجموعه باغهای پطر کبیر که در فاصله ۴٠ کیلومتری سنت پترزبورگ واقع گردیده ، بدستور پطر اول و همسرش کاترین ،در محوطه ای بسیار وسیعی رو به خلیج زیبای فنلاند ساخته شده است.با ساخت این مجموعه, شهری نیز در اطراف آن با نام شهر پطرهوف ساخته شده است .به محض ورود به باغ اول ، باکاخ نسبتا بزرگی مشابه کاخ شیمبرون در اتریش و کاخ ورسای در فرانسه روبرو می شوید که صف طویلی از بازدیدکنندگان در جلوی آن تشکیل شده است.

شب های سفید : این شهر روی مدار ۶٠ درجه شمالی از کره زمین قرار گرفته است و بهمین دلیل روزهای ان در سه ماه تابستان بسیار طولانی بوده به طوریکه در این ماهها شب در این شهر ساکنین و مسافرین شب را به چشم خود نخواهند دید .در این ایام که به آن پدیده “شبهای سفید” می گویند ، طول روز گاهی به ٢٣ ساعت می رسد و در یکساعت باقیمانده نیز شب به طور کامل تاریک نخواهد شد و فقط کمی از شدت نور کاسته شده و مجددا صبح روز بعد شروع می گردد.

موزه آرمیتاژ یا هِرمیتاژ : این موزه در سن پترزبورگ روسیه، با ۳ میلیون اثر هنری ، یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های جهان و از قدیمی‌ترین گالری‌های هنری و موزه‌های تاریخ و فرهنگ بشری در جهان است. مجموعه عظیم آرمیتاژ در شش بنا به نمایش گذاشته شده‌است. بنای اصلی کاخ زمستانی نام دارد و در گذشته محل سکونت رسمی تزارهای روسیه بوده‌است. موزه آرمیتاژ شعبه‌هایی بین‌المللی در آمستردام، لندن و لاس وگاس نیز دارد.